wiadomosci i porady z zakresu kadr i płac

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga firmowego na którym będziemy starać się informować o najnowszych zmianach dotyczących zagadnień związanych z kadrami i płacami. Oczywiście zachecamy też do dyskusji.

czy pracownik musi odpracowywac przerwy na papierosa w trakcie pracyW jednym z najnowszych projektów nowelizacji pojawił się pomysł, który miałby na celu uprawnomocnienie pracodawcy do ustalenia przerw na papierosa od ich odpracowania. Oczywiście nie będzie się to zaliczało do zwykłych nadgodzin lecz do obowiązku spędzenia dodatkowego czasu w miejscu pracy, czas ten będzie wynosił tyle samo co dany pracownik spędził na tak zwanym "dymku"

Ważne zmiany ws. podpisywania plików JPK VAT

Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, będą mogły korzystać z większych możliwości podpisywania elektronicznego plików JPK VAT – tak wynika z projektu rozporządzenia, który ostatnio opublikowało Ministerstwo Finansów. Pliki można będzie podpisywać także przy użyciu kilku podstawowych informacji osobistych. Planowane jest aby nowy sposób ma być dostępny już przy przesyłaniu plików za styczeń 2018 r.

Już niedługo składki ZUS dla przedsiębiorców wzrosną o 5,1 proc.!Podstawowe składki dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w roku 2018 zwiększą się do 1232,18 zł miesięcznie. Co w konsekwencji spowoduje, że składki wzrosną o 5,1 proc. rok do roku. Większe składki czekać będą osoby które prowadzą swoją działalność przez mniej niż 2 lata, takie osoby spodziewać się mogą wzrostu 6,6 proc.

Wszystko o zmianach w podatkach które wejdą w życie w 2018 rokuRok 2018 będzie rokiem wielkich zmian oraz rewolucji podatkowych. Między innymi do życia wejdzie mechanizm split. Zwiększona zostanie kwota wolna od podatku. Wzrośnie również limit kosztów uzyskania przychodu dla twórców.

Czy pracownik ma prawo skrócić swoje zwolnienie lekarskie i wrócić do pracy?W tym artykule dokładnie zbadamy kwestie skrócenia przez pracownika okresu zwolnienia lekarskiego wraz z wcześniejszym powrotem do miejsca pracy. Sprawa nie jest do końca klarowna, wiele osób które prowadzą swoje przedsiębiorstwa a zarazem pracownicy borykają się z pytaniem czy skrócenie zwolnienia lekarskiego jest w ogóle możliwe i z jakimi konsekwencjami prawnymi się wiąże.

Wszystko o zmianach bankowości internetowej w 2018 rokuZ nadejściem nowego roku, z systemów bankowości internetowej zniknie opcja "przelew do ZUS". Przedsiębiorcy od roku 2018, dzięki wprowadzanym nowelizacją zamiast kilku przelewów będą wykonywać jeden zwykły na specjalnie powstały dla nich zbiorczy rachunek bankowy.

 

Co nam grozi za nieprzekazanie sprawozdania do KRS?Jednym z ważniejszych obowiązków spoczywających na spółkach handlowych które prowadzą pełną księgowość jest obowiązek dostarczenia do sądu rejestrowego sprawozdania finansowego wraz z wszelkimi wymaganymi dokumentami.

jakJakie czynności są dozwolone podczas zawieszenia działalnościPodczas okresu zawieszenia działalności gospodarczej pozarolniczej przedsiębiorca nie może osiągać jakichkolwiek przychodów pochodzących z tytułu prowadzenia działalności. Przepisy jasno mówią jakie czynności w trakcie zawieszenia działalności możemy wykonywać a jakich nie. Są to narzędzia, które mają na celu sprawniejsze wznowienie działalności po okresie jej zawieszenia.

 

Jak liczyć godziny pracy w przypadku sobotniego święta?Obowiązek wyznaczenia prawidłowej ilości dni wolnych należących się pracownikowi za święto które przypada w sobotę wynika ze sposobu ustalania wymiaru czasu pracy czyli przepracowanych godzin w danym okresie rozliczeniowym. Mechanizm ten służy do prawidłowego rozliczania liczby dni i godzin które w danym okresie przysługują pracownikowi.

Jakie kroki może podiąć pracodawca w związku z nieobecnością pracownika w miejscu pracy?Ważnym elementem do zaznaczenia jest fakt, iż nie pojawienie się pracownika w miejscu pracy, może być powodem do rozwiązania umowy z pracownikiem. Pracodawca w takim wypadku może założyć że pracownik porzucił daną pracę. Porzucenie pracy z dnia na dzień nie skutkuję automatycznie rozwiązaniem umowy, lecz jeżeli pracodawca nie zostanie poinformowany o przyczynach nieobecności we właściwy sposób ma prawo do zastosowania odpowiednich przepisów pozwalających na rozwiązanie umowy.

Szukaj w artykułach: