Wszystko o podwyższeniu kwoty wolnej przez rząd

Wszystkie niezbędne informacje o podwyższeniu kwoty wolnej przez rząd


Pomimo decyzji podjętej przez rząd w tym tygodniu, przedstawianej jako podwyżka kwoty wolnej, to równie dobrze możemy nazwać ją jako jej utrzymanie. Na faktyczną zmianę Polacy czekają już ponad 8 lat.


Innowacja zatwierdzona w tym tygodniu przez rząd zwiększa kwotę wolną do 8 tys. zł lecz wyłącznie dla osób które zarabiają najmniej, co często pomijane jest w mediach
Całkowite zwolnienie z płacenia podatku dochodowego będzie przysługiwało osobom, dla których roczna podstawa opodatkowania nie przekracza 8 tys. zł. W pewnym stopniu z wyższej kwoty wolnej zyskają również podatnicy, których podstawa opodatkowania wynosi do 13 tys. zł.


Nowelizacja ta nie obejmie za to osób pracujących w pełnym wymiarze godzin i otrzymujących minimalne świadczenia, wynoszące od przyszłego roku 2100 zł. Dla osób których podstawa opodatkowania wynosi od 13 000 zł do 85 528 zł kwota wolna nie zmienia się. Od przeszło 2009 r. wynosi ona równo 3091 zł. W następnym przedziale, do 127 tysięcy zł kwota wolna zmaleje aby po przekroczeniu tego progu spaść do 0.


Podczas expose Beaty Szydło, zarówno jak i w kampanii wyborczej zapowiadano podwyżkę kwoty wolnej do 8 tys. zł. Jako, że dawniej kwota wolna nie była zróżnicowana w zależności od dochodu, mogło wydawać się, że podwyżka będzie tyczyć się wszystkich płacących podatek dochodowy, czyli de facto około 25 milionów Polaków.


Jednakże dla większości osób kwota wolna pozostaje niezmienna od 2008 r., pomimo znacznego wzrostu wynagrodzenia oraz cen dóbr i usług, co oznacza, że w rzeczywistości kwota wolna maleje. O konieczności zwiększenia kwoty wolnej wspomniał m.in. Trybunał Konstytucyjny, który na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich zbadał sprawę w 2015 roku. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, kwota wolna która wynosi 3 tys. zł jest zbyt mała, albowiem nie gwarantuje minimum egzystencji. Wzrost kwoty wolnej postulowały również takie kluby opozycyjne jak - Kukiz'15, Nowoczesna oraz prezydent Andrzej Duda, lecz ich propozycje zostały odrzucone.


Wielu ekspertów jak i Ministerstwo Finansów, przekonuje, że zwiększenie kwoty wolnej wiązałoby się dla wszystkich z dużym ubytkiem dochodów sektora finansów publicznych. Państwo miałoby stracić nawet do ogromnej sumy kilkudziesięciu miliardów Polskich złotych, a obywatele Polski praktycznie by jej nie odczuli, ponieważ w ich portfelach znajdowałoby się jedynie kilkadziesiąt złotych więcej miesięcznie.

Szukaj w artykułach: