Czym jest plik JPK i czy w przyszłości zastąpi deklarację VATCzy w przyszłości plik JPK zastąpi deklarację VAT?


Plik JPK dla dużego grona przedsiębiorców stał się faktem. Obecnie wysyłany co miesiąc pełni funkcję uzupełnienia składanej tam deklaracji VAT. Jako, iż informacje zawarte na obydwu dokumentach są w wielu miejscach podobne, pojawił się pomysł zlikwidowania obowiązku przesyłania deklaracji.

 

Plik JPK w zamian za deklarację VAT

Od pewnego czasu duże, małe jak i średnie firmy zobowiązane są do generowania, a następnie przesyłania do organów podatkowych plików JPK. To samo, od początku 2018 roku, czeka także mikrofirmy, co oznacza, że wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Polsce zostaną objęci tym samym obowiązkiem. Taka zmiana może nieść ze sobą pozytywne skutki w celu usprawnienia systemu wyliczania obowiązkowych podatków, jak i zmniejszenia biurokracji.

Jako, iż informacje zawarte w plikach JPK zawierają to, co przekazywane jest również przy pomocy deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, pojawił się pomysł zlikwidowania obowiązku przesyłania podwójnej dokumentacji dublującej swoje dane. W związku z tym w projekcie przedstawionym przez Ministerstwo Finansów proponuje się zniesienie deklaracji VAT najwcześniej od 1 stycznia 2019 roku.Jak te zmiany wpłyną na przedsiębiorców?

Jak te zmiany wpłyną na przedsiębiorców?

Dotychczas deklarację vatowską należało złożyć w Urzędzie Skarbowym do 25 dnia miesiąca następującego po zakończeniu miesiąca lub kwartału w niej uwzględnianego. W związku z powstałym projektem, na przedsiębiorców spadł nowy obowiązek generowania a następnie przesyłania JPK do organów podatkowych. Projekt zmian zakłada usprawnienie biurokracji poprzez pozostawienie tylko jednego oficjalnego dokumentu zawierającego w sobie zestawienia podatkowe VAT. Ma to na celu usprawnienie pracy przedsiębiorców poprzez zlikwidowanie obowiązku przygotowywania podwójnie podobnych zestawień.

 

Szukaj w artykułach: