Nawet 82 procent uprawnionych skorzysta z obniżenia wieku emerytalnego!Nawet 82 procent uprawnionych skorzysta z obniżenia wieku emerytalnego!

Z zmniejszenia wieku emerytalnego (65 lat mężczyźni i 60 lat kobiety) skorzysta do końca tego roku nawet 82 procent uprawnionych do tego osób, a liczba wypłaconych emerytur wypłacanych pod koniec grudnia może zwiększyć się o 331,3 tys. - wynika z szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pierwsze wnioski osoby, które będą miały do tego prawo, mogą składać już 1 września bieżącego roku.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami 1 października 2017 r. przywrócony zostanie wiek emerytalny na poziomie 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet. Trzeba podkreślić że nie będzie to obowiązek lecz prawo do przejścia na emeryturę w takim wieku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje że liczba emerytur wypłacanych na koniec grudnia tego roku, związana z obniżeniem wieku emerytalnego, zwiększy się o ok. 331 tys. Liczba ta opiera się na założeniu, że na emeryturę przejdzie od razu około 82 procent uprawnionych do tego.

„Wnioski składane w związku z obniżeniem wieku emerytalnego to głównie wnioski pierwszorazowe, które są najbardziej pracochłonne w obsłudze. Przewiduje się, że wpływ wniosków w IV kwartale 2017 r. będzie średnio wyższe o 24 proc. w stosunku do 2016 r.” -przeczytać możemy tak w rządowym komunikacie

Dotychczas ZUS posłał już około 500 tys. powiadomień do uprawnionych osób, które w tym roku nabędą prawo do emerytury. Zmianom tym towarzyszą akcje informacyjne między innymi ulotki, broszury oraz informacje w mediach takich jak telewizja czy radio. Wprowadzono również nowe usługi doradcze w sprawie emerytur.

Szukaj w artykułach: